Praėjusį kartą rašiau apie tai, kad prekių ženklai yra labiausiai pervertintos intelektinės nuosavybės teisės. Daugeliu atvejų jie gali būti pakeisti pigesnėmis ir paprastesnėmis alternatyvomis, vis dėl to kai kuriais atvejais strategiškai registruojami prekių ženklai yra naudingi.
Jei yra galimybė produktą ar paslaugą registruoti kaip patentą ar dizainą, tam turėtų būti teikiama pirmenybė prieš prekių ženklų registracijas, kadangi patentų ir dizaino teisės suteikia žymiai stipresnę rinkos apsaugą lyginant su prekės ženklais. Jei turėsite patento ar dizaino teises, Jūsų konkurentai apskritai negalės platinti tapataus ar analogiško produkto ar paslaugos.
Prekių ženklai prasmingesni B2C rinkose ir žymiai mažiau naudingi B2B rinkose.
Jei patentų/dizaino registruoti negalite, tuomet prekių ženklus verta svarstyti jeigu prekė/paslauga ir rinkos situacija tenkina šias sąlygas:
(1) vartotojų (B2C) prekėms / paslaugoms kurioms reikia išsiskirti iš masės savo išvaizda;
(2) didelės maržos B2B ir B2C prekėms ir paslaugoms, kurie nekonkuruoja kaina;
(3) B2B ir B2C rinkose kuriose veikia daug konkuruojančių verslų.
Be to, prekės ženklus prasminga registruoti tik jurisdikcijose, kuriuose parduodate ar artimu metu (per 24 mėn) planuojate pardavinėti savo prekes ar paslaugas.
Europos bendrijos prekės ženklus (Community Trademark – CTM) verta registruoti tik tuo atveju jei verslą vykdote ar artimu metu (per 24 mėn) planuojate vykdyti daugiau nei trijose ES šalyse. CTM prekės ženklų paraiškos turi būti teikiamos tik atlikus išsamią paiešką ir įsitikinus, kad negausite siurprizinių protestų. Btinai susiekite atlyginimą patentiniam patikėtiniui su sėkmingu prekės -ženklo registravimu, kadangi pralaimėjus ginčą pagal pateiktą protestą liksite be nieko ir dar turėsite atlyginti protestą pateikusios šalies išlaidas. „Optimistiškos“ prekių ženklų paraiškos yra lengvos aukos.
Galiausiai praktikoje pastebiu, kad daugybė verslų švaisto pinigus registruodami atskirų produktų ženklus. Mano nuomone prioritetą reikėtų teikti bendriems verslo ženklams, o ne atskirų produktų ženklams.
Jei abejojate, pasvarstykite pirmiau sukurti savo verslo intelektinės nuosavybės strategiją, o ne pulti švaistyti pinigus beprasmėms išlaidoms.