UAB Grožio chirurgija prarado Jūsų duomenis, ką galite padaryti? Trumpas FAQ

UAB Grožio chirurgija prarado Jūsų duomenis, ką galite padaryti?

Kasdien aiškėjant vis daugiau detalių apie UAB Grožio chirurgija duomenų praradimo incidentą sulaukiau įvairių klausimų apie nukentėjusiųjų asmenų galimybes ginti savo teises. Tam parengiau dažniausiai užduodamų klausimų, atsakymų ir galimybių apibendrinimą (FAQ).

Ar galima pašalinti duomenis iš interneto?

Deja, šiuo metu tą padaryti neįmanoma. Duomenys yra patalpinti „tamsiajame internete“ panaudojant taip vadinamą TOR tinklą, skirtą užtikrinti duomenų anonimiškumą ir neatsekamumą. Patys duomenys yra išskaidyti ir išsklaidyti po įvairias talpyklas, kurių jokios institucijos nekontroliuoja ir negali „išjungti“. Išjungus vieną TOR tinklo mazgą (talpyklą), ją automatiškai kompensuoja tūkstančiai kitų.

Kas atsakingas už duomenų praradimą?

Yra pagrindas manyti, kad UAB Grožio chirurgija veikė aplaidžiai, nevykdė privalomų pareigų pagal Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymą tvarkant tokius duomenis, pažeidė savo klientų teises, todėl yra atsakinga už savo klientų duomenų praradimą.

Situacija parodo ir priežiūros institucijos – Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos – bejėgiškumą.

Asmenys, kurie pavogė duomenis ir juos paviešino, be jokios abejonės, padarė nusikaltimą ir yra už tai atsakingi, tačiau atsižvelgiant į tarptautinę praktiką yra nemaža tikimybė, kad jų tapatybės nebus išaiškintos.

Ar verta mokėti išpirką?

Vienareikšmio atsakymo nėra. Tarptautinėje praktikoje yra buvę atvejų, kai išpirkos sumokėjimas užkirto kelią privačios informacijos išviešinimui. Iš kitos pusės, nėra absoliučiai jokios garantijos, kad „duomenų vagis“ laikysis žodžio. Be to, išpirkos mokėjimas skatina tokius incidentus ir šantažo galimybes ateityje.

Kokia atsakomybė gali būti taikoma kaltininkams?

Mažiausiai administracinės baudos už neteisėtą asmens duomenų tvarkymą. Teoriškai galima ir baudžiamoji atsakomybė.

Be to, šioje situacijoje įmonei gali būti reiškiamos pretenzijos dėl civilinės žalos atlyginimo. Civilinės žalos atlyginimas yra vienintelė galimybė pačiam nukentėjusiajam gauti kokią nors kompensaciją už padarytą žalą – pažeminimą, stresą, neigiamas emocijas, garbės ir orumo pažeidimą ir kt.

Kokia civilinės žalos suma gali būti priteista šioje situacijoje?

Lietuvoje asmenų privatumas yra įvertintas apgailėtinai „pigiai“. Teismų praktikos dėl civilinės žalos atlyginimo už nuogo kūno fotofiksacijų neteisėtą viešinimą yra trys atvejai. Du iš jų yra civilinės žalos bylos. Vienoje buvo priteista apie 1150 EUR (4000 litų) už tokios informacijos išplatinimą ribotam asmenų ratui, kitoje kiekvienam nukentėjusiajam buvo priteista apie 4350 EUR (15 000 litų) už tokios informacijos išplatinimą spausdintinės žiniasklaidos priemonėje neribotam asmenų ratui. UAB Grožio chirurgija atvejis duomenų kiekiu ir jautrumu ženkliai pranoksta abi šias bylas.

Kiek laiko užtruks mano skundo nagrinėjimas?

Teisinė sistema yra lėta. Tokios sudėtingos bylos nagrinėjimas gali užtrukti kelis metus. Vien dėl to, teisinio proceso eigoje jums reikės ne vieną kartą pasitikrinti savo pasiryžimą ginti savo teises.

Ar verta imtis teisinių veiksmų?

Tokio žiauraus privataus ar net intymiausio gyvenimo pažeidimo atstatyti negali niekas.

Asmeninė teisiniais veiksmais pasiekiama nauda (tiek materialine, tiek moraline prasme), greičiausiai, bus per maža, kad atlyginti realiai patirtą žalą.

Tą pasakius, imtis teisinių veiksmų būtina, kadangi:

  • Jei nukentėjusieji negins savo teisių, tuomet aplaidžiai ar net nusikalstamai veikę asmenys išvengs atsakomybės;
  • Neapgynus savo teisių jus visą likusį gyvenimą persekios nesaugumas dėl privataus gyvenimo;
  • Tokie atvejai ir incidentai bus toleruojami bei kartosis ateityje.

Kaip man geriausia ginti savo teises?

Dėl administracinės atsakomybės su skundu reikia kreiptis į Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją.

Dėl civilinės atsakomybės reikia pateikti pretenziją įmonei ir/ar kreiptis su ieškiniu į teismą.

Jeigu susiburtų ne mažesnė kaip dvidešimt nukentėjusiųjų grupė, galima teikti grupės ieškinį dėl žalos atlyginimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *