In memoriam Prof. Dennis Karjala


Su prof. Karjala, Arizonos valstijos universitete, 2014 m. gegužės mėn.

Praėjusį savaitgalį pasiekė liūdna žinia apie Prof. Dennis Karjala netektį. Netekome didelio Lietuvos bičiulio JAV, progresyvaus intelektinės nuosavybės mokslininko ir intelektualo.
Su prof. Karjala susipažinome 2004 m. Du kart 2005 m. ir 2009 m. prof. Karjala viešėjo Lietuvoje, skaitė paskaitas MRU. 2007-2008 m. su prof. Karjala kartu dirbome Arizonos valstijos universitete (prof. Karjala vadovavo mano Fulbright moksliniam darbui). 2010 m. kartu parengėme bendrą straipsnį apie intelektinės nuosavybės problematiką universitetuose. Su prof. Karjala aktyviai bendradarbiavome 2014-2016 m. vykdydami mokslinį projektą „Biotechnologijų MVĮ intelektinės nuosavybės strategijų tyrimas”.
Prof. Karjala nebuvo tik teisininkas. Jis buvo pirmiausia mokslininkas, eruditas ir tik tuomet teisininkas. 1961 m. prof. Karjala su pagyrimu (Cum Laude) baigė elektros inžinerijos / fizikos studijas Prinstono universitete. 1965 m. jis apsigynė daktaro disertaciją elektros inžinerijos srityje Ilinojaus-Urbana universitete, o 1972 m. įgijo teisinį išsilavinimą (Juris Doctor) Kalifornijos Berkeley universitete. Vėliau dirbo ne tik JAV, bet ir Japonijos, Vokietijos, Slovakijos universitetuose, laisvai kalbėjo ir rašė japonų kalba.
Su prof. Karjala darbais intelektinės nuosavybės tematika pirmą kartą susidūriau 1998 m. pradėjęs rengti savo daktaro disertaciją. Labai įsiminė jo lyginamosios teisėtyros darbai lyginant JAV, Europos ir Japonijos patirtis kompiuterių programų teisinės apsaugos srityje, vėlesni darbai dėl autorių teisių termino pratęsimo proporcingumo, santykio su saviraiškos laisve ir naujausi darbai skaitmeninio turinio intelektinės nuosavybės tematika.
Man prof. Karjala daug padėjo ir asmeninio augimo, ir moksline prasme. Prof. Karjala puoselėjo atvirą ir platų intelektinės nuosavybės supratimą, pabrėžiant intelektinės nuosavybės instituto tikslus ir socialines funkcijas, siekiant realaus teisių turėtojų ir visuomenės interesų balanso. Prof. Karjala priklausė tai kartai mokslininkų, kuriems mokslinis sąžiningumas, principingumas ir nebijojimas pripažinti savo klaidų buvo aukščiausios vertybės, kurias jis stengėsi perduoti visiems aplink.
Per beveik 20 metų akademinio darbo esu sutikęs daugybę mokslininkų, tačiau tokių nuoširdžių ir plataus akiračio žmonių kaip prof. Karjala yra reta. Kaip esu ne kartą rašęs šiuo metu intelektinės nuosavybės ir technologijų teisės moksle vyrauja susipriešinimas ir ideologinių nuostatų lobizmas, o ne atvira diskusija ir kompromiso paieškos. Europos intelektinės nuosavybės moksle gilus intelektinės nuosavybės objekto ir socialinio konteksto supratimas yra retenybė. Būtent tokio požiūrio verkiant reikia šiuo metu vykstantiems intelektinės nuosavybės reformų procesams Europos Sąjungoje.
Prof. Karjala intelektinis palikimas praturtino mane kaip žmogų ir kaip mokslininką, tikiu, kad jis įkvėps ir kitus.
Prof. Karjala Wikipedia tinklapis
Prof. Karjala ASU tinklapis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.