Restitucija dėl įsigytos nekokybiškos kompiuterių programos

Gavau įdomų klausimą dėl ESTT UsedSoft sprendimo – jeigu kompiuterių programos iš esmės prilygintos kompiuterių įrangai, ar tai reiškia, kad įsigijus nekokybišką kompiuterių programą galima restitucija (o ne nuostolių atlyginimas)?

Atsakymas į šį klausimą priminė seną diskusiją – ar savo teisine prigimtimi kompiuterių programos licencija yra paslauga, ar prekė? Europos Komisija ir Oracle (viena iš šalių) UsedSoft byloje argumentavo, kad kompiuterių programos savo prigimtimi yra artimos paslaugai (taip pat dažnai komplektuojamos kartu su aptaravimo paslaugomis), todėl joms netaikomas teisių išnaudojimo principas (paslaugoms jis netaikomas pagal Direktyvą 2001/29/EB) ir jos negali būti perleidžiamos panaudojus. ESTT tokią poziciją atmetė.

Nuostolių įrodinėjimas įsigijus nekokybišką kompiuterių programą yra ypatingai sudėtingas, todėl, mano nuomone, jeigu yra išreikštas reikalavimas taikyti restituciją ir jeigu yra įrodyta, kad įsigyta programa neatitinka sutartų reikalavimų (neatitinka specifikacijomis, neveikia pagal paskirtį ir pan.) ir šie neatitikimai nėra pašalinti per protingą laiką, tuomet restitucijai turėtų būti teiktina pirmenybė prieš nuostolių atlyginimą. Pagal UsedSoft sprendimą restitucija yra abiems pusėms mažesnės žalos sprendimas. Kompiuterių programų įgijėjas šiuo atveju išvengtų itin sudėtingo nuostolių įrodinėjimo, o kompiuterių programų pardavėjas (pvz., distributorius), įgytų teisę naudotą kompiuterių programą laisvai parduoti tretiesiems asmenims, kuriuos tenkins programos kokybė.

Priminsiu, UsedSoft sprendimas nustato, kad kompiuterių programų pardavimo ar perleidimo sutartiniai apribojimai yra neteisėti, t.y., naudojas gali parduoti „naudotą“ kompiuterių programą, net jeigu sutartyje jam tas uždrausta. Atitinkamai ir restitucijos sutartiniai apribojimai turėtų būti laikomi negaliojančiais. Be to, kompiuterių programų licencijų pardavimas neturi būti susaistytas ir su būtinybe (pareiga) sudaryti jų aptarnavimo sutartis – įsigyti „naudotą“ programą galima neįsigyjant aptarnavimo paslaugų (nesudarant aptarnavimo sutarčių).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.