Neįgaliųjų teisės ir autorių teisės

Neįgaliųjų teisės ir autorių teisės gali būti suderintos, jeigu tik į neįgaliuosius bus pradėta žiūrėti ne kaip į “piratus”. Absoliučiai kritiška, kad neįgalieji galėtų naudotis autoriniu turiniu jiems priimtinom formom ir būdais, tarp jų ir internetu, nes jiems tai svarbus atskirties mažinimo būdas. Absoliučiai kritiška, kad nebūtų ekonominių apribojimų, tokių kaip “efektyvios techninės apsaugos priemonės”, kurios realiai ir neefektyvios, ir gana brangios. Įprasta prieigos kontrolė užkirs kelią pašaliniams asmenims pasinaudoti autoriniu turiniu, o “piratų” jokios techninės priemonės iki šiol nesulaikė ir nesulaikys.

Po diskusijų tarp neįgaliųjų ir leidėjų organizacijų džiaugiuosi radęs visiems priimtiną kompromisą. Seimui pasiūlyta tokia kompromisinė Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 25 str. formuluotė:

1. Be kūrinio autoriaus ar kito šio kūrinio autorių teisių subjekto leidimo ir be autorinio atlyginimo, tačiau nurodžius, jei tai įmanoma, naudojamą šaltinį ir autoriaus vardą, Vyriausybės įgaliotos institucijos patvirtintiems fiziniams ir juridiniams asmenims, atstovaujantiems žmonių su negalia interesams, kai jie veikia nekomerciniais tikslais, leidžiama teisėtai išleistą ar viešai paskelbtą kūrinį nekomerciniais tikslais naudoti šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytais būdais, su sąlyga, kad juo galės naudotis ir prie jo prieigą turės tik žmonės su negalia, kiek tai pateisina konkreti negalia, išskyrus atvejus, kai tie kūriniai buvo specialiai sukurti šiam tikslui.

2. Šio apribojimo tikslais galima atgaminti, išleisti, adaptuoti ir viešai skelbti, įskaitant padarymą viešai prieinamu kompiuterių tinklais (internete), kūrinio garsinę versiją (įskaitant jos elektroninę formą) ir versiją Brailio raštu.

3. Intelekto ir skaitymo sutrikimus turinčių asmenų poreikiams leidžiama atgaminti, išleisti, adaptuoti ir viešai skelbti, įskaitant padarymą viešai prieinamu kompiuterių tinklais (internete), specialiai pritaikytus jiems kūrinius. Kūrinių pritaikymas intelekto ir skaitymo sutrikimus turintiems asmenims reiškia kūrinių perdirbimą supaprastinant leksiką, gramatiką ir morfologiją, sutrumpinant tekstą, t.y., tokiu būdu, kad kūriniai taptų suvokiami minėtas negalias turintiems asmenims.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *