Laikmenų ir įrangos mokesčių sistema yra nepagrįsta ir baudžia sąžiningus vartotojus

Jeigu atskirai neapskaičiuojama ir neišskiriama žala, kuri autorių teisių ir gretutinių teisių turėtojams padaroma dėl nelegalių kūrinių kopijų (piratavimo) – laikmenų ir įrangos mokesčių sistema yra neteisėta ir nepagrįstai baudžia vartotojus, perkančius laikmenas ir įrangą apmokestinamą šiais mokesčiais. Tokią išvadą padarė ES Teisingumo teismas ACI Adam byloje C-435/12.

2014 m. balandžio 10 d. ACI Adam sprendime ESTT dar kartą patvirtino, kad laikmenų ir įrangos mokesčiai turi būti pagrįsti tiksliu žalos paskaičiavimu. Be to, į tokį paskaičiavimą turi būti įtraukiama tik žala, atsiradusi dėl teisėto kūrinių atgaminimo. Laikmenų ir įrangos mokesčių sistema turi išlaikyti deramą pusiausvyrą tarp teisingą kompensaciją gaunančių autorių ir [kūrinių] naudotojų teisių ir interesų. Mokesčių sistema, kurioje atskirai neapskaičiuojama ir neišskiriama žala dėl piratavimo – deramos pusiausvyros neužtikrina.

Šis ESTT išaiškinimas faktiškai panaikina esamos Laikmenų ir įrangos mokesčių sistemos legitimumą Lietuvoje. Autorių teisių tarpininkai iki šiol nuolat akcentuodavo, jog laikmenų ir įrangos mokesčiai yra būtini siekiant kompensuoti autoriams už neteisėtą kūrinių atgaminimą elektroninėje erdvėje. Teigta, kad kitų būdų kompensuoti už piratavimą nėra.

2011 m. gruodžio 21 d. LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisomis nustatant šiuo metu Lietuvoje galiojančius laikmenų ir įrangos mokesčius, pagrindinis motyvas buvo būtent žala dėl piratinių kopijų – pasak Seimo nario P.Saudargo ypač aktyviai agitavusio už šių mokesčių įvedimą – mokesčiai reaikalingi nes “didelės talpos laikmenos yra skirtos, nepabijokime to žodžio, piratiniu būdu nusikopijuotiems iš interneto įvairiems kūriniams laikyti.”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *