Karas dėl laikmenų ir įrangos mokesčių tik prasideda

Nuo kovo 1 d. visos laikmenos ir labai įvairi įranga (nuo telefonų iki TV) pateks į laikmenų ir įrangos mokesčių mėsmalę. Vidutinis vartotojas, o ypač vidutinis interneto vartojas,  tą turbūt mažai pajus, nes pirmasis viską įsigis turguje, skelbimuose arba kaimyninėje Lenkijoje (zloto kursas prisideda), o antrasis internete iš elektroninio pardavėjo, kuris įsikūręs valstybėje, kuri norimo įsigyti daikto neapmokestina (pvz. kompiuterį pirks toje pat Lenkijoje).

Kai bent dalis ES valstybių žengia pirmyn, ieškodamos alternatyvų apmokestinimui (pirmoji – Ispanija – žr. vakarykštį įrašą), Lietuva žengia atgal. ES Teisingumo teisme šiuo metu eilės laukia net 5 bylos dėl esminių laikmenų ir įrangos mokesčių aspektų, tarp jų, dėl kompiuterių ir daugiafunkcinių įrenginių apmokestinimo, mokesčio mokėjimo pareigos, etc. Nyderlandai ir Suomija jau svarsto pasiūlymus naikinti šiuos mokesčius, pakeičiant kitais mechanizmais. 5 ES šalims (JK, Airijai, Liuksemburgui, Kiprui, Maltai) užteko sveiko protų šių mokesčių net neįsivesti, nors bent trys iš jų leidžia vartotojams kopijuoti kūrinius ir fonogramas.

Be to, nuo kovo 1 d. įsigaliosiančiame Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme apstu sprangų ir neaiškumų. Neaišku, nei kas nei kaip galės sumokėtus mokesčius susigrąžinti. Net nelabai aišku kaip mokesčio rinkėjai privers mokėti šį mokestį asmenis, kurie pirmą kartą parduoda laikmenas ir įrangą Lietuvoje. Kai kalbame apie Maximą tą daugmaž galima numanyti, bet kai kalbame apie smulkiuosius pardavėjus ? Priminsiu, kad nėra jokių realių mechanizmų priversti pardavėjus pateikti realią informaciją tretiesiems asmenims (privačioms asociacijoms) apie tai kokias laikmenas ir įrangą už kiek jie pirko, ar pardavė. Visa tai gresia konkurencijos ir rinkos iškraipymu, valstybės biudžeto nuostoliais (nesurinkto PVM forma) ir “šešėlio” augimu.

Apie surinktų sumų paskirstymo “skaidrumą ir efektyvumą” – kitąkart. Tai kartu su apribojimais pačiam autoriui/atlikėjui individualiai administruoti savo teises yra didžiausios ydos, kurias matau kolektyvinio administravimo sistemoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *