Kai žmonės miršta dėl patentų – tiesiogine ir perkeltine prasme

Patentų sistema dažnai kritikuojama dėl abejotinų išradimų patentabilumo. Tokių pavyzdžių daug kompiuterių programų srityje, o pastaruoju metu taip pat daug diskusijų kelia biologinės ir genetinės medžiagos patentabilumas.

Tikroji problema glūdi ne patentų sistemoje, o šiuolaikinės visuomenės moralinių vertybių trūkume, patentų ir komercijos manijoje. Naujas šokiruojantis to pavyzdys yra naujojo koronaviruso, sukeliančio panašius į SŪRS simptomus, sintezės patentavimas. Šio itin pavojingo naujo viruso diagnozę ir diagnostinių metodų pažangą apsunkina tai, kad Nyderlandų Erasmus laboratorija, kurioje virusas buvo identifikuotas, pateikė patentines paraiškas šio viruso replikavimo metodams.

Pirmieji šios itin pavojingos ligos atvejai fiksuoti Saudo Arabijoje praeitų metų vasarą, tačiau vieša informaciją apie naująjį virusą tapo viešai prieinama tik rugsėjį. Mokslininkas, kuriam buvo prieinama pirmųjų aukų biologinė medžiaga, išsiuntė mėginius į Nyderlandus. Nors virusas buvo identifikuotas netrukus, apie tris mėnesius jokia informacija apie jį nebuvo pateikta visuomenei, kadangi susiję mokslininkai ir Erasmus laboratorija rengė patentines paraiškas šio naujo viruso sintezės metodams (sintezė būtina viruso genetinės medžiagos dauginimui ir atpažinimui, t.y., diagnozei ir tinkamam gydymui).

Iš esmės tris mėnesius medicinos mokslas sąmoningai laikytas nežinioje. Per tą laiką nuo šio viruso mirė naujos aukos ir grėsmės visuomenės sveikatai tik padidėjo.

Esu patentų entuziastas, tačiau tokia situacija kelia pasišlykštėjimą ir aiškiai demonstruoja, kaip visuomenei reikalinga patentų sistema gali būti panaudojama anti-socialiems tikslams. Neabejoju, kad mokslininkai galės pasiteisinti, jog veikė pagal laboratorijoje veikiančias taisykles ir instrukcijas, o laboratorija – pagal įstatymus (ir savininko – Nyderlandų valstybės – norus, pamaloninti biurokratus „mirštančius“ dėl patentų). Kiek šitoje situacijoje kalta mokslo finansavimo sistema „mirštanti“ dėl patentų ir ar mokslininkai siektų patentavimo tokiems išradimams, jeigu spręstų patys – klausimai lieka atviri.

Kadangi šiandien Erasmus laboratorijos patentinės paraiškos susijusius su naujuoju koronavirusu dar nėra paskelbtos (ir iki patentų išdavimo mimimum keletas metų), vertinti jų patentabilumą teisiniu požiūriu neįmanoma, tačiau etinis šios situacijos vertinimas bent man yra akivaizdus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *