Iššūkiai intelektinei nuosavybei

Vakar skaičiau pranešimą „Iššūkiai intelektinei nuosavybei“ asociacijos „Atviras kodas Lietuvai“ ir Teisingumo ministerijos konferencijoje „Atviros informacijos kaina“. Pranešimą rasite čia.

Reziumuojant temą turiu sudėti keletą akcentų.

Mano nuomone didžiausia esamos intelektinės nuosavybės teisės sistemos moralinė problema yra su(si)priešinimas tarp skirtingų ideologijų. Bet kam, kad kritikuoja esamos intelektinės nuosavybės sistemos trūkumus yra klijuojama „pirato“ ar „piratų gynėjo“ etiketė, visiškai ignoruojami net ir racionalūs pasiūlymai dėl sistemos tobulinimo. „Piratų“ etiketė klijuojama ir vartotojams, nors tikrieji „piratai“ yra neteisėtų intelektinės nuosavybės turinio platformų valdytojai ir masiniai platintojai. Iš kitos pusės yra ciniškai spekuliuojama „autorių ir atlikėjų išgyvenimu“ ir „kūrybos skatinimu“, nors didžiausią naudą iš priimamų sprendimų gauna visai ne autoriai ir atlikėjai.

Akivaizdu, kad šis su(si)priešinimas yra naudingas tam tikroms interesų grupėms. Beje, jis ryškus ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Netgi mokslinėse konferencijose diskusija tarp skirtingų stovyklų nevyksta.

Didžiausia esamos intelektinės nuosavybės teisės sistemos teisinė ir ekonominė problema, kurią esu ne kartą išsakęs – yra tai, kad ji tapo svetima kūrėjams (autoriams, atlikėjams, išradėjams, etc.). Kūrėjai dažniausiai visas teises į savo kūrybą praranda vos spėję ką nors sukurti. Teisės atsiduria pas tarpininkus, kuriems tiek kūrėjai, tiek vartotojai (visuomenė ir valstybė) yra „melžiamos karvės“.

Intelektinės nuosavybės teisės mokslo, visuomenės ir valstybės pareiga yra atstatyti intelektinės nuosavybės sistemos autoritetą ir paskirtį – remti ir skatinti kūrybą (taigi – kūrėjus!), sudarant galimybes vartotojams vartoti kūrybą ir ją perdirbant kurti naują kūrybą. Tą galim pasiekti tik per racionalų dialogą ir pačių kūrėjų – silpnesniosios šalies – solidarumą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.