Bankų taisyklės Lietuvoje aukščiau įstatymo?

banku taisykles lietuvoje

Bankai Lietuvoje nuolat kelia paslaugų įkainius banko skyriuose, teigdami, kad jos yra labai brangios, todėl skatina klientus naudotis elektroninėmis paslaugomis. Deja, bankų realybė, su kuria teko susidurti keletą kartų per pastarąjį pusmetį yra kiek kitokia.

Pirma patirtis – Danske Bank A/S Lietuvos filiale. Kuriant naujas įmones elektroniniu būdu Danske Bank A/S Lietuvos filialas yra vienas iš kelių, kuriame įmonės kaupiamąją sąskaitą galima atidaryti tiesiai iš Juridinių asmenų registro. Atrodo viskas paprasta ir labai pažangu, juolab, kad Danske Bank A/S Lietuvos filialas reklamuojasi kaip XXI amžiaus bankas.

Deja, atidarant einamąją įmonės sąskaitą XXI amžiaus bankas netikėtai nuspaudžia stabdžius ir kaip pasakytų amerikiečiai „comes to a screeching halt“ (liet. stoja net cypdamas). Pasirodo, einamąją įmonės sąskaitą atidaryti pateikus elektroniniu parašu pasirašytus dokumentus neįmanoma. Privaloma keliauti į banko skyrių ir pasirašinėti bankui brangiai kainuojančius popierinius dokumentus. Elektroniniu būdu to padaryti negalima.

Taigi, pasiruoškite gaišti laiką ir keliauti į brangų banko skyrių. Čia laukia dar vienas akibrokštas. Pasirodo, sertifikuotas elektroninis parašas banke apskritai nepripažįstamas. Įmonės vadovo sertifikuotu elektroniniu parašu pasirašytas įgaliojimas bankui netinka.

LR Elektroninio parašo įstatymo 8 str. 1 d., galiojantis jau 16 metų, teigia – „Saugus elektroninis parašas, sukurtas saugia parašo formavimo įranga ir patvirtintas galiojančiu kvalifikuotu sertifikatu, elektroniniams duomenims turi tokią pat teisinę galią kaip ir parašas rašytiniuose dokumentuose ir yra leistinas kaip įrodinėjimo priemonė teisme.“ Deja, banke ši įstatymo norma atsimuša į vadybininkės mantrą – banko vidaus taisykles, pagal kurias bankas elektroniniu parašu pasirašytų dokumentų nepriima.

Gal čia smulkaus bankų rinkos žaidėjo problema?

Antra patirtis – pas Lietuvos bankų rinkos banginį – AB SEB bankas. Jam pateikę sertifikuotu elektroniniu parašu pasirašytą prašymą sulauksite identiško atsakymo kaip ir Danske Bank A/S Lietuvos filiale.

Geriausia pacituosiu, nes tokio teisinio nihilizmo seniai nemačiau. AB SEB bankas oficialiai atsako – „Šiuo metu bankas nepriima iš klientų dokumentų pasirašytų saugiu elektroniniu parašu. Elektroninio parašo specifiką reglamentuojantys ir kiti su tuo susiję teisės aktai suteikia galimybę naudoti kvalifikuotą elektroninį parašą, priimti kvalifikuotu el. parašu pasirašytus dokumentus, tačiau banko neįpareigoja. Kai būsime pasiruošę, pasinaudosime minėtomis galimybėmis.“

Paklausus kuo tai motyvuojama – bankas teigia neturintis techninių galimybių patikrinti kvalifikuotus elektroninius parašus. Oficialūs ir vieši Ryšių reguliavimo tarnybos  ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos įrankiai bankui pasirodo yra nežinomi ir neįkandami.

Paklausus kokias technines galimybes bankas turi patikrinti raštiškus parašus popieriuje – banko atstovai praranda kalbos dovaną.

Į retorinį klausimą – ar bankų taisyklės Lietuvoje yra aukščiau įstatymo, atsakymą tegu pateikia bankų atstovai.

Tikiuosi šios problemos viešumas padės bankams mažiau veidmainiauti ir tapti XXI amžiaus bankais ne tik reklamoje. Ar bankai Lietuvoje vykdo įstatymus tik tuomet kai jiems tas naudinga?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *